ترجمه متن در موسسه مهام ترجمه

ترجمه متن

متون تخصصی دانشگاهی نقش  خیلی مهمی در زندگی مردم در سراسر دنیا ایفا می‌کنند. آثار دانشگاهی به چهار بخش تقسیم می‌شوند؛ متون تخصصی نظری، متون تخصصی فنی، متون تخصصی علوم‌ انسانی و متون تخصصی علوم پایه. هدف اصلی متون تخصصی دانشگاهی الهام بخشیدن به محقق‌ها، انتقال دانش به افراد علاقه‌مند به آثار علمی، ارائه‌ی  نظریه‌های مختلف و توسعه آن‌ها است.

تنوع انواع مختلف متون تخصصی دانشگاهی، مترجم‌ها را با چالش‌های بسیارجدی مواجه می‌کند که هر حوزه چالش‌های مربوط به خود را دارد. اگر چه همه متن‌ها باید با دقت ترجمه‌‌ شوند، با این حال ترجمه متون تخصصی دانشگاهی به دلیل اهمیت بسیاری که دارند، به ترجمه دقیق‌تر و به تبع آن مترجم های حرفه‌ای‌تر و با دانش بیشتر، نیاز دارند.

ترجمه متن و محتوی

مفاهیم بنیادی در علوم پایه مانند فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی و … از منطقه‌ای به منطقه دیگر و از زبانی به زبان دیگر غالبا” یکسان هستند. دانشجویان در سراسر دنیا این مفاهیم مشترک را یاد ‌می‌گیرند و دانش خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.
در مقابل، در متن‌های ادبی عبارت‌ها و صنایع ادبی بسیاری وجود دارد که انتقال آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از زبانی به زبان دیگر گاهی بسیار دشوار است بدین معنی که ممکن است موضوعی شناخته‌شده و رایج در یک فرهنگ و زبان، در فرهنگی دیگر قابل‌درک نباشد.

 لیست مشخصی از همه چالش‌ها و نکات ترجمه متون تخصصی دانشگاهی وجود‌ ندارد. برای ترجمه این گونه متون، در ابتدا می‌بایست سبک نگارش متن تخصصی، قالب‌بندی، تعداد جدول‌ها و نمودار‌ها، هدف، مخاطب، فرهنگ جامعه زبان مبدا و میزان تطبیق ‌فرهنگی آن با زبان مقصد تعیین شود. پس از مشخص‌ شدن این نکات، ترجمه دقیق‌ و روانی از متن به دست می‌آید.

مهام ترجمه با استفاده از کادری مجرب در تمامی متون ارسال شده جهت ترجمه، کلیه نکات و ویژگی‌های خاص زبان مبدا و مقصد را شناسایی می‌کند و ترجمه روان و قابل فهم و کاملا کیفی از متن ارائه می‌دهد. می‌توانید متون خود ار جهت ترجمه به ما بپسارید.

در ترجمه متون تخصصی علوم انسانی، به‌ویژه علوم اجتماعی، مترجم‌ها با چالش‌های عمده‌ای مواجه می‌شوند. اصطلاحات، ایده‌ها و مفاهیم متون تخصصی علوم اجتماعی خاص یک دوره یا منطقه خاص هستند. مترجم برای ترجمه این متن‌ها باید با محیط و فرهنگ و تاریخ کشور متن مبدا آشنا باشد تا بتواند عبارت‌های تخصصی مربوط به آن دوره از تاریخ رابه درستی ترجمه کند.

مترجمی که متنی تخصصی را ترجمه می‌کند، باید با کلمات و مفاهیم تخصصی مقاله متن باشد. مترجم حرفه‌ای که با موضوع متن آشنایی دارد، از اصطلاحات و عبارات متناسب با هر متن تخصصی استفاده می‌کند. برای نمونه، معنی کلمه function در متون تخصصی فیزیک، زیست‌شناسی و کامپیوتر معنی‌های متفاوتی دارد. اگر مترجم این کلمه را اشتباه ترجمه کند‌، می‌تواند یک فرمول‌ ریاضی یا یک مفهوم علمی مهم را تغییر دهد و چالش‌های جدی در محاسبات حساس و کاربردی ایجاد کند.

مهام ترجمه در انتخاب و استخدام مترجمین مجرب و متخصص برای هر حوزه فیلتر‌های گزینشی خاصی را در نظر می‌گیرد، که در نتیجه متون ترجمه شده در مهام ترجمه سطح بسیار بالایی دارد. شما دانشجویان، اساتید، بازرگانان و … می‌توانید متون عمومی و تخصصی خود را جهت ترجمه با کیفیت بالا به مهام ترجمه بسپارید.

در بسیاری از مواقع، مترجم باید متن را براساس نیاز‌های فرهنگی و ساختار زبان مقصد ترجمه کند. این بومی‌سازی ممکن است به محتوای متون تخصصی دانشگاهی ضربه بزند. گاهی اوقات نویسنده‌ علاوه بر واژه‌ها، عبارت‌ها، اصطلاحات احساس و… مقصود خود را با استفاده از دستور زبان و ساختار جمله به مخاطب منتقل می‌کند. برای مثال در ترجمه متن‌های فارسی به انگلیسی، ممکن است شکستن جمله‌های بلند فارسی به جمله‌های کوتاه انگلیسی باعث انتقال اشتباه مفاهیم شود. در نتیجه، مترجم باید به دستور زبان و قواعد زبان مبدا و مقصد کاملا مسلط باشد که اگر چنین تغییراتی در متن بوجود آورد، موجب بروز اشتباه در استنباط مفاهیم نشود. اگر چه این موضوع در تمامی جنبه‌های ترجمه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ با این حال متون تخصصی دانشگاهی به دلیل ماهیت خود از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

ترجمه نادرست متونی که بخشی از مقاله دانشگاهی شما است و درمجله‌ای به چاپ می‌رسد، بخشی از رزومه آکادمیک شما خواهد بود و از این جهت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. درستی این ترجمه‌‌ها بر اعتبار شما تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین در انتخاب مترجم دقت کنید و از مترجم‌های حرفه‌ای کمک بگیرید. مهام ترجمه، تیمی مجرب از مترجم‌هایی با تحصیلات بالای دانشگاهی و حرفه‌ای در بسیاری از زمینه‌های تخصصی از جمله مدیریت و کارآفرینی، روانشناسی، کامپیوتر، فناوری اطلاعات و … دارد. بنابراین شما می‌توانید با اطمینان از کیفیت ترجمه، متون تخصصی خود را برای ما ارسال کرده و با کیفیت ترین ترجمه ها را دریافت نمایید.

مقالات مرتبط زیر را هم بخوانید!!

ترجمه تخصصی و فوری برای شرکت‌های بین المللی

ترجمه تخصصی و فوری برای شرکت‌های بین المللی

اگر یک شرکت بین المللی هستید و با تجار و بازرگانان کشور‌های مختلف به زبان‌های متفاوت مراودات تجاری و سیاسی دارید می‌توانید جهت ترجمه دقیق و اصولی نامه، کتاب، مقالات و … از موسسه مهام ترجمه استفاده نمایید. متخصصین مهام ترجمه کلیه کتب و مقالات شما را به زبان‌های مختلف مورد نظر شما ترجمه خواهند کرد.

چرا مهام ترجمه؟

چرا مهام ترجمه؟

چرا مهام ترجمه؟ ترجمه فوری  حتما برای شما هم اتفاق افتاده که قصد ترجمه مطلبی را داشته اید و مهمتریم مساله برای شما زمان و کیفیت ترجمه بوده است. به طوری که مطلب مورد نظر شما با دقت بالا و در زمان بسیار کوتاه ترجمه شود. استفاده از نرم افزار‌های آنلاین ترجمه مانند...

ترجمه فوری – مهام ترجمه

ترجمه فوری – مهام ترجمه

ترجمه فوری ترجمه فوری یکی از پرطرفدارترین سفارش ها درموسسه مهام ترجمه است. ترجمه فوری برای طیف وسیعی از دلایل ایجاد شده است .  شاید به دلیل حجم کار بیش از حد، یک پروژه جدید یا تغییر استراتژی، ناگهان نیاز به ترجمه اسناد شما فوری می شود - و این زمانی است که مهام...

راه های ارتباط با مهام ترجمه

7 + 12 =

آدرس:
تهران، خیابان آزادی، نبش جمالزاده جنوبی، پلاک ۸۴، طبقه دوم، موسسه مهام ترجمه


تلــفن:
۰۲۱-۶۶۵۷۲۹۷۳___۰۲۱-۶۶۴۳۰۷۳۵___۰۲۱-۶۶۴۳۷۲۱۷


تلگرام: mahaamtarjome@

اینستاگرام: tehran_mahaamtarjome@