مطمعنا شما نیز جهت ترجمه مقاله و کتاب خود با مشکلات و ناسازگاری های زیادی رو به رو هستید. در این بخش به شش نکته اساسی در فن ترجمه خواهیم پرداخت. اگر اصول و قواعد مرتبط به ترجمه تخصصی مقالات را یاد بگیریم در صورتی که به زبان مبدا و مقصد آشنایی کامل داشته باشیم در این صورت می‌توانیم ترجمه صحیح و قابل قبولی ارائه دهیم. این شش نکته طلایی ترجمه را همیشه به یاد داشته باشم.

 

ترجمه متن در مهام ترجمه
  • ۱- قبل از اقدام به ترجمه متن را حتما با دقت بخوانیم.

 قبل از شروع ترجمه هر نوشته ای باید مطمئن شویم که متن را چندین  بار خوانده ایم و کاملا موضوع نوشته را درک کرده ایم. آنچه نویسنده می خواهد بگوید و دقیقاً نحوه گفتن آن به چه صورت است، از جمله نکات طلایی است که باید مد نظر قرار دهیم. علاوه برآن باید همانند اینکه در حال تفسیر موضوع نوشته هستیم، باید به تک تک کلمات و اصطلاحات توجه کنیم و نوع ترفندهای نویسنده را بشناسیم و باید کاملا آگاه باشیم.  روی هر چیزی که به نظر مهم است و از جهتی قابل توجه است تمرکز داشته باشیم و هرچه فکر می‌کنیم ترجمه آن مشکل است را یادداشت کنیم و در مورد آن  و سایر اصطلاحات نویسنده تحقیق کنیم.

  • ۲- ابزار خود را آماده کنیم.

فرهنگ لغت دو زبانه، یک ابزار ضروری برای یک ترجمه  خوب است که به راحتی در اختیار ما قرار دارد. این نکته را فراموش نکنیم که حتی اگر احساس کردیم که ترجمه مستقیم یک کلمه مهم را می‌دانیم بهتر است آن را جستجو کنیم و همه گزینه ها را در نظر بگیریم. در این صورت می‌توانیم یک ترجمه خوب و قابل قبول داشته باشیم. به این توجه داشته باشیم که کدام یک از آنها متناسب با معنی و سبک اصلی نوشته است.
قبل از ترجمه اطمینان حاصل کنیم که تمام مطالب دستور زبانی، زبان مقصد را که برای صحت فنی مورد نیاز است را در اختیار داریم. پُر واضح است که درک خوب قوانین دستوری برای ترجمه ضروری است، اما می‌توانیم دانش خود را با جداول، لیست‌ها و کتابهای نوشته شده تقویت کنیم.  همچنین باید اشتباهات کوچک را با برسی دقیق از بین ببریم غلط های املایی یا گرامری ممکن است کار ما را خراب کند. بنابراین باید مطمئن شویم که این موارد را تصحیح کرده ایم تا یک ترجمه عالی داشته باشیم.

  • ۳- به جای توجه به معانی تک تک کلمات، به معانی جملات و عبارات توجه کنیم.

اصطلاحات و عبارات مختلف در زبان انگلیسی بسیار زیاد است. برخی از ابتدایی ترین و خنده دارترین ترجمه‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که به جای توجه به معانی عبارات و اصطلاحات، به معنای کلمات و تک تک واژه ها توجه داشته باشیم و این جملات را به صورت کلمه به کلمه ترجمه کنیم. در این صورت اتفاقی که می افتد این است که معانی جملات و اصطلاحات کاملا عوض می‌شود. پس باید حتما به این عبارات و اصطلاحات توجه داشته باشیم.

  • ۴- سبک و تکنیک متن را حفظ کنیم.

در حین ترجمه باید سبک اصلی متن را حفظ کنیم. تکنیک ‌ها و سبک‌های نوشته از جمله مهمترین راههایی است که از طریق آن میتوان معنی و مفهوم نوشته را منتقل کرد. همانطور که گفتیم باید قبل از ترجمه، متن را بخوانیم در حین خواندن متن باید درباره سبک و تکنیک نویسنده و تأثیراتی که بر روی نوشته می‌گذارد خوب فکر کنیم و آن را به درستی درک کنیم. جملات ساده، محاوره‌ای، پیچیده، قافیه‌های کلامی و همچنین ریتم نوشته‌ها را یادداشت کنیم. و به آنها دقت ویژه داشته باشیم.
البته تعداد سبک‌ها و تکنیک‌های استفاده شده در متن بستگی به نوع متنی که با آن کار می‌کنیم دارد و هر متن نسبت به متن دیگر متفاوت است. به عنوان مثال یک بیت شعر، ممکن است استادانه تر از نامه رسمی نوشته شده باشد.  ما به عنوان مترجم باید جستجو کنیم که آیا می‌توانیم روش خوب و ظریفی برای ارائه این جلوه‌ها و زیبایی‌های زبان مبدا، در زبان مقصد ارائه دهیم؟ توجه به این نوع از سوالات و یافتن پاسخی مطمعن می‌تواند در حفظ سبک و تکنیک نوشته‌ها موثر باشد.

  • ۵- در حفظ پیام و امانتداری متن نویسنده وفادار باشیم.

امانت داری و حفظ پیام نویسنده از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشیم.  اگر متنی را ترجمه می کنیم حتما باید مفهوم اصلی که مد نظر نویسنده است را به درستی به مخاطب منتقل کنیم.

  • ۶- مخاطبان خودمان را بشناسیم.

یکی از مهمترین نکات طلایی در ترجمه کتاب و مقاله همین مورد است که ما مخاطب هدف خود را به صورت صحیح شناسایی کنیم. مسلماً اگر کتابی را در زمینه پزشکی ترجمه می‌کنید نسبت به یک رمان تفاوت دارد چرا که ترجمه کتاب پزشکی عموما مخاطب خاص و محدود تر نسبت به رمان دارد. با این وجود تفکر درباره اینکه ترجمه برای چه نوع مخاطبی در نظر گرفته شده است، یک تمرین خوب است و بر این اساس در حین ترجمه می‌توان از اصتلاحات مربوط به آن حوزه و مخاطب استفاده کرد.

مقالات مرتبط زیر را هم بخوانید!!

استراتژی های ترجمه فوری مقالات تخصصی در موسسه مهام ترجمه

استراتژی های ترجمه فوری مقالات تخصصی در موسسه مهام ترجمه

استراتژی موسسات ترجمه نسبت به ترجمه فوری مقالات تخصصی بستگی به سفارش مشتری دارد.در این بین موسسه مهام ترجمه می‌تواند با توجه به زمان و متن درخواست شده از طرف مشتری بهترین رویکرد را برای ترجمه فوری مقاله تخصصی انتخاب کند. یکی از مسائل مهمی که موسسه مهام ترجمه توجه خاصی...

ترجمه فوری مهام ترجمه

ترجمه فوری مهام ترجمه

ترجمه فوری تلفیقی از هنر و مهارت مترجم می باشد. ترجمه و نگارش صحیح در کوتاهترین زمان نیازمند تجربه و توان بالایی می باشد. مترجمین ما در موسسه مهام ترجمه در رشته های تخصصی خود مهارت کامل دارند و میتوانند متون شما را در کوتاه ترین زمان به شکل مطلوب ترجمه نماییند.

ترجمه تخصصی و فوری برای شرکت‌های بین المللی

ترجمه تخصصی و فوری برای شرکت‌های بین المللی

اگر یک شرکت بین المللی هستید و با تجار و بازرگانان کشور‌های مختلف به زبان‌های متفاوت مراودات تجاری و سیاسی دارید می‌توانید جهت ترجمه دقیق و اصولی نامه، کتاب، مقالات و … از موسسه مهام ترجمه استفاده نمایید. متخصصین مهام ترجمه کلیه کتب و مقالات شما را به زبان‌های مختلف مورد نظر شما ترجمه خواهند کرد.